השקפת עולם אופקית ואנכית

אחד הדברים הכי מדוברים אצלי בקליניקה הוא נושא הביטחון והערך העצמי. אין אצלי כמעט אף מתאמנת שהנושא בזה לא עולה בצורה כזו או אחרת בתהליך האימוני. היום אני רוצה לדבר על זה מכיוון אחר שקשור לנושא הזה באופן הדוק! היום אני רוצה לדבר על בשקפת עולם אנכית לעומת אופרית

מה זה בכלל:

בהתסכלות אנכית אנחנו  מאמינים שהחברה נמצאת על איזשהו ציר כשאלה למעלה הם בעלי ערך ואלה שלמטה פחות. אנשים עם תפיסה כזו עשויים לחוש עליונים בתחומים מסויימים ונחותים באחרים. בעולם כזה אדם יהיה נתון כל הזמן בתחרות ומאבק לעלות בסולם השלבים ובתחומים מסויימים ירגיש חסר ערך או עם ערך מופחת לעומת אחרים. אנשים כאלה עסוקים רוב הזמן ב למדוד את עצמם לעומת אחרים ולכן הם בדכ מרוכזים יותר בעצמם מאשר באחרים..

בהשקפה אופקית האמונה שאנו מחזיקים היא שכל בני האדם הפ בעלי אותו ערך אנושי (לא שכולם אותו דבר שימו לב להבדל) עם אותן זכויות אותה ואחריות עם יתרונות וחסרונות ועם היכולת לתרום לחברה. בלי קשר למראה החיצוני, להשכלה, לסטטוס החברתי לניסיון החיים שלהם וכו. ברגע שאנחנו מוותרים על האנכיות אנחנו מבינים שאנחנו שווים כמו שאנחנו.

אני לעולם לא אשכח שני ילדים שהיו איתי בבית הספר אחד היסודי ואחד בתיכון (ילדים שונים) , שניהם היו יחסית נמוכים, קצת שמנמנים, לא יפים במיוחד ולא חכמים במיוחד ולא הגיעו ממשפחות אמידות במיוחד, אבל ההסתכלות שלהם הייתה אופקית ולכן הם היו הילדים הכי מקובלים בשכבה בערך. ואני בטוחה שכולכם מבינים על מה אני מדברת וגם מכירים מישהו או מישהי כזו. אלו האנשים עם ההסתכלות האופקית מבינים שכולם שווים באותה מידה.

אז מה אפשר לעשות?

להחליף השקפת עולם..? להאמין שכל בני האדם הפ בעלי אותו ערך אנושי (כולל אנחנו כמובן) אבל שימו לב שאז נצטרך לוותר על תחושת העליונות שעבדנו כל כל קשה להשיג אותה אבל בתמורה ניפטר מתחושת הנחיתות בתחומים אחרים. כולנו שייכים למעגל אנושי עם אנשים מכל הסוגים מבחינת מראה כשרונות הצלחות וכשלונות.

להתחיל למדוד אנשים פחות לפי מדדים חיצוניים כמו מראה סטטוס השכלה כסף וכו ויותר עפ״י מידת הנחמדות, טוב הלב האכפתיות ההקשבה חריצות, לקיחת אחריות הפתיחות הכנות והרגישות שלהם.

זה מתקשר באופן ישיר למציאת זוגיות מכמה היבטים למשל העובדה שאנחנו נותנים משקל מאוד גדול למדדים חיצוניים ואז אלף מצמצמים לעצמנו את האפשרויות הקיימות באופן דרמטי ובית אנחנו למעשה פוגעים לעצמנו בבטחון העצמי ומתנהגים בצורות לא מקדמות בדייטים ובמערכות יחסים בכלל.

זוגיות רעילה

מערכת יחסים רעילה פוגענות במערכת יחסים היא דבר שמורכב מאוד לזהות. מבחוץ זה יכול להראות מערכת יחסים נורמלית עם עליות וירידות כמו כל מערכת יחסים. 

המשך קריאה »
דילוג לתוכן