תקשורת

בואו נדבר על אחד הנושא הכי חשוב במערכות יחסים – תקשורת.

על חשיבות התקשורת אין טעם להרחיב לדעתי אבל כן שווה להזכיר 3 חוקים לתקשורת מקדמת.

הקפדה על החוקים האלה היא בבחינת משנה חיים:

  1. לדבר בגוף ראשון . זה אומר להגיד מה אני הרגשתי/מרגיש.ה, חשבתי או עשיתי. חידוד חשוב כאן – לא להגיד משהו כמו ״הרגשתי שאתה לא מכבד אותי״ זה לא נקרא לדבר בגוף ראשון, אלא להגיד משהו כמו ״הרגשתי שקופה, קטנה, נפגעתי, הרגשתי דחייה, הרגשתי לא רצויה״. הקושי האמיתי כאן הוא בחשיפה שלנו מול האחר וזה כבר נושא בפני עצמו.. אבל כן אומר כאן שזו הדרך היחידה לייצר שיח מקדם ומכבד שלא נגמר בוויכוח שלא לומר פיצוץ.
  2. לדבר באופן ספציפי ולא כוללני. כלומר בלי להגיד ״תמיד״, ״אף פעם״ אלא למשל ״היום בארוחת ערב אצל ההורים שלי הרגשתי..״
  3. לא להתחיל משפט בסימן שאלה, כלומר  עם המילים: למה, איך, מתי (למשל לא לומר ״למה אני צריכה להזכיר לך כל פעם״? מתי תתחיל לכבד אותי? )

 אבל אם תקשורת היא כל כך חשובה אז למה ככ קשה לנו ליישם את חוקי התקשורת המקדמת??.

קודם כל יש את עניין ההרגל, אנחנו רגילים לדבר בצורה מסויימת, יכול להיות שזה מה שראינו בבית. אבל הרגל,למזלנו, אפשר לשנות..

שנית, אנחנו מנהלים פנקסנות מול בני הזוג שלנו ועסוקים כל הזמן בעבר במקום להיות נוכחים בכאן ועכשיו.

שלישית, וזה אולי הדבר הכי מהותי והוא שתקשורת כזו משמעותה חשיפה שלנו, של הרגשות שלנו ורובנו מונעים מהאגו ומתקשים להיות בחשיפה ובאינטימיות עם בני הזוג שלנו. זה מרגיש לנו כמו חולשה. אנחנו פוחדים להיות חשופים כי בחשיפה, הלב שלנו על הצלחת וכשמישהו פוגע בנו, אז הכאב חד יותר וזה מפחיד..

אז אנחנו בונים חומות ומגננות כדי להמנע מפגיעה אבל החומות האלו הן בדיוק בדיוק מה שפוגע בנו..כי אנחנו לא בזוגיות שרצינו, לא באותנטיות שלנו, לא במהות שלנו.

וכאן חשוב שנזכור עיקרון אחד חשוב ביותר – כדי להגיע לזוגיות שאנחנו חולמים עליה או במילים אחרות כדי להרגיש אושר עילאי אנחנו צריכים להיות מוכנים להרגיש כאב עילאי. בכלל לא בטוח שנחווה כאב עילאי אבל אנחנו צריכים להיות מוכנים לחוות אותו ולסמוך על עצמנו שנדע להתמודד עם מה שיגיע, ויותר מזה- נלמד ונתפתח ממה שיגיע.

משפט מדהים שלקחתי מסיוון אופירי – כל מה שבא לפתחי – בא לפתחני!

אז קדימה, צאו מאזור הנוחות (יותר נכון אזור נכות), תחיו את ההווה במקום את העבר, השמיעו את קולכן.ם, אמרו את הרגשות שלכם באותנטיות וסמכו על עצמכן . טמון בכן.ם כח גדול יותר משתוכלו לדמיין.

זוגיות רעילה

מערכת יחסים רעילה פוגענות במערכת יחסים היא דבר שמורכב מאוד לזהות. מבחוץ זה יכול להראות מערכת יחסים נורמלית עם עליות וירידות כמו כל מערכת יחסים. 

המשך קריאה »
דילוג לתוכן